En düşük memur ve emekli maaşı için yeni tahmin! Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya açıkladı

2023 yılının ikinci altı aylık dönemi için 4 aylık enflasyon rakamları açıklandı. Geriye sadece iki veri kaldı. Peki açıklanan enflasyon rakamlarına göre en düşük emekli ve memur maaşları için tahminler neler? Konuyla ilgili detayları Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, CNN Türk canlı yayınında tek tek anlattı. Kaya konuşmasında şu ifadeleri kullandı: 

“Merkez Bankası faiz kararını yüzde 40’a getirdi. 2023 yılının ikinci altı aylık döneminin 4 aylık enflasyonu şu anda belirlenmiş durumda. Kasım ayındakini 3 Aralık tarihinde öğreneceğiz. Şu ana kadar enflasyon rakamı yüzde 29.41’e geldi.  

Kasım ve aralık ayında Merkez Bankası’nın yapmış olduğu açıklamalara bakıldığında faiz oranı ile enflasyon hedefi ile paralel gittiğini görüyoruz. Kasım ayında 4.45, aralık ayında 4.25’lik rakam tahmini var. Yüzde 8.7’ye gelmiş olacak. Bunun toplamı da yüzde 38.11’e gelecek. 

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI KAÇ OLACAK? 

En düşük memur maaşımıza yüzde 38’lik enflasyon farkı artı yüzde 15’lik toplu sözleşme zammı gelecek. Alacakları zam oranı yüzde 43 seviyelerinde olacak. 22 bin 17 TL olan en düşük memur maaşımız toplu sözleşme olmasaydı 30 bin TL alacaktı. Toplu sözleşmeden de yüzde 15 alacağı için şu anda en düşük 31 bin 484 TL’ye yükselmiş olacak. 

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK? 

En düşük işçi ve Bağkur emeklimizin durumu farklı. İşçi, Bağkur emeklilerimizde taban aylığı uygulaması olduğu için şu anda taban aylığı 7500 TL. Bu rakam 9295 TL’ye gelmiş olacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir