Yeni Evlenen Çifte Altın Yerine Soğan Takıldı

TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranlarına göre memurlara maaş zammı yapılması tepki çekti. Birlik Sağlık Sen üyeleri, kamu çalışanlarının açlık sınırına ittildiğini belirterek, yapılan maaş zammını İzmir’de protesto etti. Eylemde sembolik yeni evlilere altın yerine soğan takıldı.

Birlik Sağlık Sen üyeleri, memurlar için ek zam talebinde bulundu. Eylemde sembolik yeni evli çifte altın yerine soğan takıldı. Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol maaş zammının yetersiz olduğunu, alım gücünün her geçen gün daha da düştüğünü söyleyerek “Enflasyon oranında yapılan zam alım gücünü düşürdü. Memur maaşları her geçen gün açlık sınırına doğru geriliyor” dedi.

Açlık sınırına ilişkin konuşan Doğruyol, “Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için, yapması gereken aylık gıda harcaması 9 bin 500 lira. Yine dört kişilik bir ailenin gıda harcaması ile giyim, konut, kira, elektrik, su, yakıt, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı yani diğer adıyla yoksulluk sınırı yaklaşık 31 bin liradır. 2023 Ocak maaşı zamlarına göre en düşük memur maaşı 9 bin 105 liradan, 11 bin 396 liraya, en düşük memur emekli aylığı 6 bin 78 liradan, 7 bin 597 liraya yükseltilmiştir. Memur maaşları açlık sınırına dayanmıştır” diye konuştu.

Doğruyol şöyle konuştu: “Yani yaklaşık 1,5 yıl önce 100 liraya aldığımız bir gıda sepetinin aynısını bu gün 350 liraya alıyor olmamız üzücüdür. Antep Fıstığının 500 lira olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Soğanın bir yılda 5 liradan 30 liraya çıkması üzücü ve düşündürücüdür. Memurlarımızın pek çoğunun aldığı maaş bu gün bırakın zorunlu harcamalara yetmesini, ortalaması 8-10 bin lira olan ev kirasını ödemeye yetmemektedir. Toplumsal huzuru sağlamak, ücret dengelerini korumak için memur ve emeklilere bir an önce ek zam yapılmalı ve bayram ikramiyesi verilmelidir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir