Mehmet Şimşek Kimdir, Kaç Yaşında, Nereli? Mehmet Şimşek’le İlgili Merak Edilenler

Ekonomi uzmanı Mehmet Şimşek, son günlerde sık sık gündeme gelen isimlerden biri. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim öncesinde Mehmet Şimşek’i ekonominin başına getireceği iddia edildi. Pek çok kişi ise Mehmet Şimşek’in kim olduğunu araştırmaya başladı. Geçmişte AKP’den milletvekili olarak seçime giren ünlü isim, bir dönem maliye bakanı olarak görev aldı. Peki Mehmet Şimşek kimdir, kaç yaşında, nereli? Hangi üniversiteden mezun oldu? İşte Mehmet Şimşek’le ilgili merak edilenler…

Mehmet Şimşek Kimdir?

Mehmet Şİmşek, 1 Ocak 1967 yılında o dönem Mardin’e şimdilerde ise Batman’a bağlı olan Gerçüş ilçesinin Afra köyünde dünyaya geldi. Kürt kökenli bir aileden gelen Şimşek’in annesinin ismi Mehdiye, babasının ismi ise Hasan’dır.

7 kardeşi bulunan Şimşek, Batman’da ilkokulda okurken Türkçe konuşmayı öğrendi. Ortaokul ve lise eğitiminin ardından üniversite okumak için Ankara’ya gitti.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin İktisat bölümünden ikinci olarak mezun oldu. Daha sonra, aynı fakültede öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı.

Etibank’tan aldığı bursla İngiltere’ye giderek yüksek lisans çalışmalarında bulundu. Exeter Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlayarak ekonomi ve finans alanında derece aldı.

İngiltere’den Türkiye’ye döndükten sonra burs aldığı Etibank’ta çalışma hayatına başladı. ABD büyükelçiliğinin yaptığı ekonomist sınavından başarıyla geçti.

Amerika Birleşik Devletler büyükelçiliğinde 4 yıla yakın bir süre kıdemli ekonomist olarak çalıştı. Ardından Amerika’da oturma izini alarak New York’ta yaşamaya başladı. İstanbul’a geldikten Deutsche Bank’ta ve ML yatırımda çalıştı.

Kısa bir zaman sonra Merrill Lynch’te Avrupa, Afrika ve Orta Doğu bölgesi ekonomi ve stratejik araştırmalar bölümünün başkanı oldu. Bir dönem Merkez Bankası’nın başkanlığına aday olarak gösterilse de seçilmedi.

Kariyeri boyunca çeşitli hükümetlerde görev aldı. 2007, 2011 ve 2015 genel seçimlerinde AKP’den milletvekili oldu.

2009’dan 2015’e kadar Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Binali Yıldırım’ın kurduğu hükümette maliye bakanı ile başbakan yardımcı olarak görev aldı. 2013 senesinde Emerging Markets dergisi Avrupa’da yılın maline bakanı olarak seçildi.

Mehmet Şimşek’, uzun yıllardır Yüksek Planlama Kurulu, Özelleştirme Yüksek Kurulu, Savunma Sanayi Yüksek Koordinasyon Kurulu, Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulu, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu üyesi olarak görev aldı.

Mehmet Şimşek Evli mi?

Mehmet Şimşek, Amerikalı finans uzmanı Annalise Granwald ile 1999 yılında evlendi. Çift, 2009 tarihinde ise yollarını ayırdı. 2010 yılında ise peyzaj mimarı olarak çalışan Esra Kara ile dünyaevine girdi. Çiftin üç çocuğu vardır.

T.C vatandaşı olan Şimşek’in aynı zamanda ABD ve İngiltere vatandaşlığı da bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir