Deprem, valilerin liyakatını gündeme getirdi: Çoğu Karadeniz doğumlu

Zeynep Çakır

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 şiddetindeki yıkıcı depremlerin ardından vatandaşın bir diğer gündemide liyakat oldu. Liyakatsiz atamalar insan hayatını tehdit ederken atamaların neye göre yapıldığı da merak konusu. Odatv, valilerin neye göre atandığını araştırırken ilginç bir detaya denk geldi.

ÇOĞU KARADENİZ DOĞUMLU
81 ildeki valilerin çoğunlukla kökeninin Karadeniz bölgesine bağlı şehirler olduğu anlaşıldı. 15’ten fazla valinin Trabzon başta olmak üzere Bayburt, Rize, Gümüşhane, Ordu, Giresun, Samsun, Sinop, Düzce, Karabük, Bolu illerine kayıtlı oldukları belirlendi.

İç Anadolu bölgesinde ise ilk sırada Konya yer alırken ardından Ankara, Kayseri, Kırşehir, Eskişehir, Aksaray, Sivas, Tokat, Amasya, Yozgat, Çorum geliyor.

Akdeniz bölgesinde 8 şehirden beşi Adana, Antalya, Burdur, Isparta, Osmaniye; Ege bölgesinde de 8 şehirden ikisi İzmir, Uşak; Marmara bölgesinde İstanbul, Kocaeli, Çanakkale, Sakarya, Edirne; Doğu Anadolu da Iğdır, Erzurum, Elâzığ, Malatya, Ardahan, Bitlis, Muş; Güneydoğu Anadolu da ise sadece Gaziantep yer aldı.

40 ŞEHİR YOK
Yapılan araştırmada 41 il kökenli vali ataması yapılırken 40 il kökenli herhangi bir atama yapılmadığı fark edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir