Azerbaycanlı vekiller seçim için Iğdır’da: İçişlerinize karışmak gibi olmasın ama…

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in, Sinan Oğan’ın Tayyip Erdoğan’ı destekleme kararında ve seçimde etkili olduğu iddiaları tartışmaları sürerken Iğdır’da dikkat çeken bir ziyaret gerçekleşti.

Azerbaycan Meclis Başkan Yardımcısı Milletvekili Adil Aliyev başkanlığında milletvekillerinden oluşan heyet, ikinci tur seçimi öncesi Iğdır’a gitti.

AK Parti İl Başkan Ali Kemal Ayaz’ı ziyaret eden heyet adına konuşan Adil Aliyev “Bugün Türkiye ve Azerbaycan kardeşliği en üst seviyededir. Sayın Cumhurbaşkanlarımız İlham Aliyev ve Recep Tayyip Erdoğan bu kardeşliği en üst seviyeye çıkarmıştır. Bu kardeşlik daha ileri gidecektir. Türkiye ve Azerbaycan bölgede istikrar unsuru güçlü devlettir. Türk Milleti ve Devletinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 44 gün süren savaşta verdikleri desteği unutmamız mümkün değildir” dedi.

Serbestiyet’in haberine göre heyet daha sonra Iğdır Valisi’ni makamında ziyaret ederek bir süre sohbet etti.

SEÇİM GEZİSİ YAPTILAR

Azerbaycan Meclis Başkan Yardımcısı Aliyev başkanlığındaki heyet daha sonra AK Parti Iğdır il başkanı Ali Kemal Ayaz ve AK Parti milletvekili Cantürk Alagöz ile birlikte Azeri nüfusunun yoğun olduğu Melekli beldesine geçti.

Burada da AK Parti binasını ziyaret eden heyet adına halka seslenen Aliyev, burada da Erdoğan’a destek verdi: “2020 yılında Azerbaycan savaşına verdiği destekten dolayı Azerbaycan halkı Türkiye’yi çok seviyor, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı çok seviyor. O yüzden 14 Mayıs’taki birinci turda da ekiplerimiz iştirak ettiler. Bugün sizlerin aranızda olmak, sizlerle birlikte bu zafer sevincini yaşamak Azerbaycan Türkü olarak bizim borcumuzdur. Eminim ki Türkiye- Azerbaycan ilişkilerinin bundan sonra devam edeceğini göreceğiz. Türkiye’nin içişlerine karışmak gibi olmasın ama biz zaman zaman Türkiye’nin Azerbaycan’a olan münasebetini okumuşuz ve görmüşüz…”

İkinci tur çalışmaları için Iğdır’da bulunan eski CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz ise bu ziyarete tepki gösterdi. Özgündüz şunları söyledi: “Can Azerbaycan’ın Türkiye’nin iç politik meselelerine karışması, siyasi yarışta bir tarafı desteklemesi Azerbaycan’ın menfaatine uygun değildir. Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Azerbaycan Cumhuriyeti’ni kim yönetirse yönetsin, Azerbaycan’la Türkiye’nin dost ve kardeş ilişkisi devam edecektir. Bu ilişki AKP hükümeti ile başlamadığı gibi AKP’nin gidişi ile de sonlanacak değildir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir